İç Ortam Hava Kalitesi

Sistemler

SİSTEMLER

Bölme Duvar

Bölme Duvar

            ...

Daha Fazlasını Görüntüle

RigiTEL

444 0 463

info@rigips.com.tr

Tüm destek talepleriniz, sorularınız, önerileriniz ve eleştirileriniz için buradayız...

E-Bülten Aboneliği

İç Ortam Hava Kalitesi

Alçı levha sistemleri nefes alan ve ortam nemini dengeleyen sistemler oldukları için iç ortam hava kalitesinin ve konfor şartlarının yüksek tutulmasında önemli rol oynar.

Bir insan günde  10 ila 15 kg ağırlığında, 8000 ile 12000 litre arasında hava solur. Günümüzde vaktimizin yaklaşık % 90’ını binalarda geçirdiğimiz için iç ortam hava kalitesi de bu sebeple çok önemlidir. İç ortamda solunan havanın kirli olmasının ortamdakilerin sağlığını olumsuz yönde etkilediği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

İç ortam hava kalitesinin kötü olması, hasta bina sendromunun belli başlı nedenlerinden biridir. Bir binadaki döşeme, boya, yapıştırıcı, cila gibi yapı malzemeleri, mobilyalar, bina kullanıcılarının nefes alma, terleme gibi yaşamsal faaliyetleri ile yemek pişirme, temizlik, ısıtma gibi günlük faaliyetler iç ortam havasına çeşitli zararlı madde salınımı yapmaktadır. Bu zararlı maddeler havada genellikle uçucu organik bileşenler (VOC) olarak bulunurlar.

Tüm bu potansiyel kaynakların yaptığı salınımların birleşmesi sonucunda, tehlikeli maddelerin havadaki konsantrasyonu tolerans sınırları aşıp insan sağlığını olumsuz etkileyecek seviyelere yükselebilir. Özellikle formaldehiti de içeren aldehit grubu bu zararlı maddelerin içinde en önemlileridir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen olduğu açıklanan bu maddeler üzerinde yürütülen çalışmalara göre iç ortam havasında açık havaya kıyasla 15 kat daha fazla bulunabilirler.

Fransa’da OQAI (Observatoire de la qualité de l’air intérieur – İç Ortam Hava Kalitesi Gözlemevi) tarafından yürütülen yakın zamanlı çalışmalara göre binaların % 85’inde havadaki formaldehit için sınır değer olan 10µg/m3‘ten daha yüksek seviyelerdedir. Çalışma sonuçlarına göre bu değerin ortalaması 20µg/m3 olup 80µg/m3 e kadar çıkabilmektedir.

Bu maruziyet sonucunda ortaya çıkabilecek çok çeşitli fiziksel belirtiler vardır: gözlerde iritasyon, burunda ve boğazda yanma, öksürme ve nefes alıp vermede güçlük. Düşük seviyelere uzun süreli maruziyet dahi soluk borusunda hassasiyete ve astıma yol açabilir.

İÇ MEKAN HAVA KALİTESİ NASIL ARTTIRILIR?

  • Uçucu organik bileşen salınımı düşük olan malzemelerin tercihi
  • Doğru havalandırma
  • Formaldehiti sönümleyen ürünlerin kullanımı

Activ’Air, Rigips ürünlerinde bulunan verimli ve dayanıklı bir teknolojidir. Çevreye, insan sağlığına ve ürünlerin geri dönüştürülebilirliklerine herhangi bir olumsuz etkisi olmayan özel bir bileşen kullanılarak geliştirilmiştir. Activ’Air, havadaki formaldehitin % 70’ini hapsedip iç ortam havasına geri salmadan etkisiz bir bileşene dönüştürmektedir.

Verimliliği bağımsız laboratuvarlarda ve sahada kanıtlanmıştır.

  • Bu teknoloji en az 50 yıl aktif kalacaktır.(1)
  • Performansı boya ve duvar kağıdı uygulamalarıyla doğrulanmıştır. (2)
  • Alçının uçucu organik bileşen (VOC) salınımı yapmayan bir malzeme olduğu unutulmamalıdır.

(1) Gözenekli boya ya da duvar kağıdının yanı sıra akrilik ya da cam lifi desteği içeren ve içermeyen vinil boya.

(2) Tahminler, Placoplatre Araştırma Merkezi’nce yürütülen simülasyonlara dayanmaktadır.

icortam