YANGIN DAYANIMI

YANGIN DAYANIMI

Aradığınız yüksek standartlarda yangın dayanımıysa Uzman Rigips

Bir yangında hayat kaybı çok küçük oranda yüksek ısı nedeniyle oluşan göçmeler sonucunda olmaktadır. Ölümler çoğunlukla zehirli gazların solunması sebebiyle zehirlenmelere bağlıdır. Duman, yanıcıdan kimyasal değişim yoluyla çıkan birtakım gazları ifade ederken malzemelerin duman üretim potansiyeli de duman yükü olarak adlandırılır. Bir binada yanan malzemelerden yayılan yüksek ısı ve dumandan koruyarak insanların can ve mal güvenliğini sağlamak mimarın sorumluluklarından biridir. Mimar, tüm tehlikeli unsurları göz önünde bulundurarak bir bütün hâlinde çalışan akılcı sistemlerle toplam çözüme ulaşmalıdır.

A1 yanmazlık sınıfındaki alçı malzemesi; yönetmeliğin Ek-2 “Malzemelerin Yanıcılık Sınıfları” tablosunda Ek-2/A Yapı Malzemeleri İçin Yanıcılık Sınıfları (TS EN 13501-‘e göre) tanımına göre; tam gelişmiş yangını da kapsayan yanmanın herhangi bir kademesinde yanmaya katkıda bulunmazlar. Bu sebeple, otomatik olarak bu malzemelerin daha aşağı sınıflar için belirlenen bütün özellikleri yeterince sağladığı kabul edilmektedir.

Projelerin ihtiyaçlarına uygun olarak Avrupa standartlarına göre test edilmiş, yangına dayanıklı Rigips Alçı Levha Sistemlerimizle binaların yangın güvenliğini en yüksek seviyelerde bile verimli bir şekilde sağlamaktayız.